Inženýrská geodézie 2 (ING2)
Obsah stránek
Základní údaje o předmětu
- Kód předmětu: 154ING2
- Přednášející: prof. Ing. M. Štroner, Ph.D.
- Cvičící: prof. Ing. M. Štroner, Ph.D. (vedoucí cvičení),
- doc. Ing. J. Procházka, CSc.
- Rozsah: 2+2
- Počet kreditů: 5
- Ukončení: z, zk
- Místnost cvičení/přednášky: B971/B978
Anotace předmětu
Plánování a hodnocení přesnosti geodetických prací, metody měření a vytyčování délek, úhlů a svislic, včetně pramenů chyb, problematika vytyčovacích sítí polohových, výškových a prostorových, vytyčování polohové a výškové, včetně hodnocení přesnosti, řešení kružnicových oblouků a oblouků s přechodnicemi.
Doporučená literatura
- [1] Novák, Z. – Procházka, J.: Inženýrská geodézie 10, ČVUT Praha 1998.
- [2] Michalčák, O. – Vosika, O. – Veselý, M. – Novák, Z.: Inžinierska geodézia II, Alfa Bratislava 1990.
- [3] Bajer, M. – Procházka, J.: Inženýrská geodézie 10,20 – Návody ke cvičením, ČVUT Praha 1997.
Přednášky
Organizace přednášek
- Přednášky jsou nepovinné, ale je doporučeno je navštěvovat.
Zkouška
Okruhy otázek ke zkoušce
- Základní znalosti z předmětu ING pro bakalářské studium, probrané ve 4. ročníku (legislativní zajištění, terminologie a značení, charakteristiky přesnosti v IG a vztahy mezi nimi, technologické postupy, polohové a výškové sítě, oblouky, měření posunů a přetvoření).
- Plánování přesnosti měření v inženýrské geodézii (rozbor přesnosti před měřením, rozbor přesnosti při měření, rozbor přesnosti po měření, aplikace zákona přenášení náhodných a směrodatných odchylek v IG).
- Postupy přímého a nepřímého měření délek (odvození přesnosti pro základnovou lať na konci a uprostřed měřené délky, odvození přesnosti nepřístupné vzdálenosti, včetně určení optimální délky základny pro paralaktiku a elektronický dálkoměr).
- Metody měření vodorovných směrů (chyby ovlivňující přesnost měřených směrů a úhlů, hodnocení vlivu dostředění na stanovisku a cílech na přesnost vodorovného úhlu).
- Polohové vytyčovací sítě (plošné, liniové a nepravidelné), zhodnocení přesnosti používaných typů polygonových pořadů (odvození přesnosti volného polygonového pořadu), pravoúhelníkové sítě, metoda přechodných stanovisek, elementární geodetické úlohy (hodnocení z hlediska přesnosti, odvození přesnosti polární metody pomocí implicitních a explicitních rovnic – princip).
- Polohové vytyčování, přesnost vytyčení elementárních prvků stavebního objektu – bodu, úsečky a úhlu polární metodou (odvození přesnosti bodu a délky úsečky z jednoho stanoviska s rozlišením vlivu podkladu a měřených veličin) a pravoúhlými souřadnicemi (přesnost vytýčení bodu).
- Aplikace GPS metod v IG.
- Vytyčování jednoduchých geometrických prvků (zařazení bodu do přímky, vytýčení pravého úhlu, vytýčení rovnoběžek – princip, odvození, přesnost).
- Přechodnice a vzestupnice u liniových staveb (klotoida, kubická parabola – odvození parametrických rovnic klotoidy, odvození převýšení vnější kolejnice na železničních stavbách, princip odvození kubické paraboly), kružnicové oblouky s krajními přechodnicemi (v návaznosti na 7. semestr)
- Výškové oblouky u liniových staveb (parabola 2. stupně – odvození).
Vše v rozsahu přednesené látky, doplněné o doporučené kapitoly ze skript pro přednášky popř. cvičení a v návaznosti na předmět ING.
Cvičení
Organizace cvičení, podmínky udělení zápočtu
- Cvičení se koná dle harmonogramu (pdf).
- Je požadována 100% aktivní účast na cvičeních. Pokud je studentovi předem známa neúčast, omluví se a dohodne předem o náhradě cvičení. Jestliže student o neúčasti předem neví, omluví se dodatečně a předloží neschopenku, jinak nemůže být omluven.
- Známkované úlohy a testy musí být hodnoceny za E či lépe. Při známce F se úloha vrací k přepracování.
- Kontrolní testy musí být splněny za E či lépe. Na každý neúspěšný test hodnocený za F má student možnost jedné opravy.
- Podrobněji viz Souhrnný návod ke cvičení (pdf).
Úlohy
1. Úloha – Určení nepřístupné vzdálenosti
Pro výpočty se využívá program gama-local, který je součástí projektu GNU Gama věnovanému vyrovnání geodetických volných sítí.
- Akronym Gama je vytvořen ze slov geodézie a mapování.
- GNU Gama je napsána v C++ a v současnosti podporuje pouze vyrovnání v lokální kartézské soustavě; vyrovnání v geocentrickém souřadném systému je součástí nové vývojové větve.
- Součástí projektu GNU Gama je malá C++ knihovna šablon pro práci s maticemi a vektory MatVec. Je k dispozici jednak v rámci GNU Gama nebo samostatně se základní dokumentací a příklady.
- Kromě C++ knihovny tříd a funkcí poskytuje GNU Gama i jednoduchý program gama-local, který vyrovnává danou množinu měření a tiskne výsledky vyrovnání jako posloupnost formátovaných tabulek.
Soubor | Popis souboru |
---|---|
Zadání úlohy | Text zadání úlohy (pdf) |
Návod Gama | Návod pro použití softwaru gama-local (pdf) |
Kovarianční matice | Návod na výpočty přesnosti z kovarianční matice (pdf) |
Rozbory přesnosti modelováním | Návod na rozbory přesnosti modelováním (pdf) |
Program gama-local | Program gama-local pro zpracování úlohy ve verzi 1.7.09 Program je dostupný pod GNU General Public License. Domovská stránka anglicky: http://www.gnu.org/software/gama/. |
Dokumentace v angličtině | Originální dokumentace k programu gama-local v angličtině. |
Vzorový vstupní soubor | Vzorový vstupní soubor pro vyrovnání měření z 1 základny pro gama-local (gkf) |
Alternativy k softwaru Gama verze 1.7.09
- Gama-local verze 1.9.05 – Novější verze softwaru Gama (aktuální v říjnu 2008).
- Souhrnné informace a materiály k použití této verze je možné najít například na stránkách Ing. B. Kosky.
- Rocinante 1.0.0 (zip) – grafické uživatelské rozhraní pro přípravu vstupních souborů pro Gama (pro Windows 98 a novější).
- S případnými dotazy k tomuto softwaru se obracejte na Ing. T. Jiřikovského, Ph.D.
- Geo-W E3 (demo) (zip) – program pro vyrovnání prostorové sítě a výpočet odvozených veličin (MS-DOS, nebo konzola systémů Windows, DEMO pro max. 7 bodů).
- S případnými dotazy k tomuto softwaru se obracejte na Ing. T. Jiřikovského, Ph.D.
2. Úloha – Analýza deformací
Soubor | Popis souboru |
---|---|
Zadání úlohy | Text zadání úlohy (pdf) |
Stránka naposledy upravena dne 10. 08. 2022 v 23:00.